Rozgość się, dokładnie rozejrzyj i zgłoś swoją szkołę do udziału w bezpłatnym projekcie, a przyjedziemy pokazać Wam, jak świetnym narzędziem edukacyjnym mogą być gry planszowe!
+48 506 858 759
Urszula ŚwiatZ roku na rok rośnie popularność gier planszowych – nie tylko jako wartościowej rozrywki, ale też cennego narzędzia edukacyjnego. I nie ma w tym nic dziwnego! Zabawa z planszówkami sprzyja bowiem integracji i ćwiczeniu kompetencji społecznych, a także skutecznie pobudza umysły uczniów w rozmaitych obszarach: od planowania, poprzez budowanie strategii, aż po utrzymanie uwagi.
Z jednej strony mamy do czynienia z planszówkami wspierającymi ogólny rozwój poznawczy, jak klasyczne gry logiczne, z drugiej zaś – na rynku nie brakuje specjalistycznych gier, które stanowią niemal gotowe narzędzie do wykorzystania podczas lekcji. Do tej właśnie grupy należy nowość wydawnictwa Rebel: gra Nowe strony, dzięki której możemy w kreatywny sposób pracować z lekturami.
W tej skojarzeniowej zabawie gracze mają okazję wcielić się w dwie role: narratora, czyli przewodnika grupy, za którego skojarzeniami będą podążać pozostali, oraz członków ekspedycji, których zadaniem będzie uważne analizowanie usłyszanych fragmentów tekstu. Na samym początku w wybranej książce umieszczamy losowo dwie zakładki – podstawowym celem gry jest dotarcie od pierwszej do drugiej, odgadując tok myślenia narratora i jego skojarzenia w związku z fragmentami tekstu. Jednak oprócz tego każdy z graczy ma przed sobą własne zadania, które będą wymagały nie lada uwagi i skutecznej analizy kolejnych linijek tekstu.
Wśród wyzwań dla podróżników znajdziemy wyszukiwanie w treści wielkich liter, części mowy, części zdania, spółgłosek i samogłosek, słów w odpowiedniej formie lub z konkretnymi członami, a także znaków interpunkcyjnych. Z kolei narrator będzie musiał modyfikować tekst zgodnie z wytycznymi zanim odczyta go na głos, usuwając na przykład nazwy własne, pomijając co drugą linijkę lub głośno odczytując znaki interpunkcyjne. W zależności od roli ćwiczymy zatem utrzymanie uwagi i percepcję słuchową lub czytanie (na głos i w ciszy) oraz selektywny wybór treści. Różnorodność dostępnych zadań sprawia, że gra stanowi ciekawe wyzwanie i pozwala na rozwijanie wielu kompetencji językowych.
Jednak co najważniejsze – do zabawy z Nowymi stronami możemy wykorzystać dowolną książkę, a więc także i dowolną lekturę, dzięki czemu łatwiej nam będzie zaznajomić i oswoić dzieci z tekstem. Wybierając odpowiednie fragmenty możemy zachęcać uczniów do analizy i interpretacji. Gra będzie też świetną okazją, by popracować z lekturami w zupełnie inny, ciekawy i przede wszystkim luźny sposób. W przyjaznej atmosferze znacznie łatwiej będzie dyskutować o utworze, a pełna śmiechu zabawa pozwoli rozbudzić w dzieciach czytelnicze zainteresowania.
Jeśli zainteresowały Cię Nowe strony i chcesz sprawdzić, jak wykorzystywać je podczas zajęć, zajrzyj tutaj, gdzie znajdziesz gotowy scenariusz lekcyjny stworzony w oparciu o tę grę. Możesz też dołączyć do społeczności Zgranych Nauczycieli na Facebooku – w grupie czekają na Ciebie praktyczne pomysły na wykorzystanie gier w edukacji i przestrzeń do wymiany doświadczeń!